Tävling 26 oktober, 2017

Startlistor, RM och funktionärsschema inför helgens KM.

Hoppning 28/10

Ryttarmeddelande

Alla bygger bana klockan 08.00, därefter bangång och första start klockan 09.00.

Tävlingen är i stora ridhuset och framridning sker i lilla ridhuset. Ni som rider lektionsponny behöver ha era hästar borstade och sadlade innan banbyggnad och sen går vi gemensamt in till framridningen. I klass 1 och 2 sker framridning i samma varv.

Kontrollera din funktionärspost och byt om du inte kan. Var noga med att vara på plats i tid när det är dags att byta av.

Ni som rider lektionsponny eller häst får reda på vilken häst ni ska rida på morgonen. Vi försöker tillgodose allas önskemål.

Ni som kommer utifrån med transport ombedes parkera utmed stora ridhuset vid hoppbanan. Vaccinationsintyg ska visas i cafeterian innan urlastning.

Prisutdelning sker i Teddys efter att banan är bortplockad och dressyrstaketet uppbyggt. Om alla hjälps åt så går det snabbt.

 

Varmt välkomna och Lycka till!

Startlista

Klass 1, 60 cm (Ingår KM för lektionsponny)

    1. Elfie Ekegren Franzetti – Bachon Vic (Endast CR)
    2. Sigrid Berggren – Rena (Privatponny)
    3. Tindra Westberg-Selin
    4. Eline Viala-Bellander
    5. Sara Miolin
    6. Cora Rudolph
    7. Emma Sjöström
    8. Emilia Öresjö
    9. Alma Forné
    10. Emma Lindelöf
    11. Filippa Von Schantz
    12. Iris Fosseus
    13. Ida Blomstergren
    14. Alice Lindbom
    15. Hanna Marcian
    16. Dahlia Kaiserfeldt
    17. Leonora Tidlund
    18. Frida Hammarstedt
    19. Katia Nicole Strassberg – Rena (Privatponny)
    20. Elsa Rudbäck – Tinkers Delight (Privatponny)
    21. Emma – Lisa Lindvall Laisfeldt – Dancing Lady (Privathäst)
    22. Nellie Persson – Klaroona (Privathäst)

Klass 2, 70 cm (Ingår KM för lektionshäst)

  1. Helene Mendert – Wilda Winette (Endast CR)
  2. Filippa Nilsson – Alfa (Endast CR)
  3. Bodil Gesslein
  4. Malin Bergqvist
  5. Ulrika Jakobsson
  6. Karolina Mothander
  7. Maja Johansson
  8. Davis Svensson
  9. Paulina Djerf
  10. Isa Pålsson – Culintra Smokie Shadow (Privatponny)
  11. Linn Olsson – Dancing Lady (Privathäst)
  12. Nora Broddegård – Klaroona (Privathäst)
  13. Madeleine Persson – Lovia (Privathäst)

Klass 3, 80 cm

  1. Sara Larsheden – Walli (Endast CR)
  2. Victoria Tidlund – Capri G (Endast CR)
  3. Meja Morgensterns – Beat it (Endast CR)
  4. Anna Smedberg Bondesson – Sackarina (Privathäst)
  5. Ingrid Wienberg – Barbie (Privathäst)
  6. Anna Bommenel – Kavatero Lee (privatponny)
  7. Mila Nilsson – Patricks Project (Privatponny)
  8. Åsa Lindvall – Indiana (Privathäst)
  9. Filippa Nilsson – Alfa (Privathäst)
  10. Helene Mendert – Wilda Winette (Privathäst)
  11. Edith Bondesson – Sackarina (Privathäst)
  12. Smilla Bentzér – Barbie (Privathäst)

Klass 4, 90 cm

  1. Mila Nilsson – Patricks Project (Endast CR)
  2. Isabelle Holm – Mary (Privatponny)
  3. Linn Olsson – Indiana (Privatponny)
  4. Sara Larsheden – Walli (Privathäst)
  5. Victoria Tidlund – Capri G (Privathäst)
  6. Meja Morgensterns – Beat it (Privathäst)
  7. Alice Jakobsson – Mary (Privatponny)

Klass 5, 100 cm

  1. Emma Thuresson – Elmar (Endast CR)
  2. Kim Martén – Salvia (Privathäst)

Klass 6, 110 cm

    1. Jennifer Persson – Ray (Endast CR)
    2. Selma Gummesson – Bab-San (Privathäst)
    3. Emma Thuresson – Elmar (Privathäst)
    4. Jennifer Persson – Ray (Privathäst)

Klass 7, 120 cm

  1. Hanna Blomdell – Whalter (Privathäst)

Funktionärsschema

8.00 Bygga bana – ALLA utom dom som förbereder protokollen

Förbereda protokoll Karolina Mothander Bodil Gesslein

Banpersonal klass 1 Jennifer Persson Hanna Blomdell Selma Gummesson Emma Thuresson

In/utsläpp klass 1 Alice Jakobsson

Domarsekreterare klass 1 Kim Martén

Protokollräknare klass 1 Ingrid Wienberg Anna Smedberg Bondersson

Protokollspringare klass 1 Edith Bondesson Victoria Tidlund

Stå i caféterian klass 1 Isabelle Holm Smilla Bentzér

Banpersonal klass 2-3 Elfie Ekegren Franzettie Tindra Westberg-Selin Iris Fosseus Alma Forné Alice Lindbom

In/Utsläpp klass 2-3 Eline Viala-Bellander

Domarsekreterare klass 2-3 Cora Rudolph

Protokollräknare klass 2-3 Sigrid Berggren Sara Miolin

Protokollspringare klass 2-3 Filippa Von Schantz Emma Sjöström

Stå i caféterian klass 2-3 Frida Hammarstedt Ida Blomstergren

Banpersonal klass 3-7 Isa Pålsson Ulrika Jakobsson Elsa Rudbäck Katia Nicole Strassberg

In/utsläpp klass 3-7 Malin Bergqvist

Domarsekreterare klass 3-7 Pauline Djerf

Protokollräknare klass 3-7 Nellie Persson Linn Olsson

Protokollspringare klass 3-7 Hanna Marcian Maja Johansson

Stå i caféterian klass 3-7 Nora Broddegård Emma-Lisa Linvall Lasifeldt

 

Bygga bort banan efter sista start – ALLA

 

Dressyr 29/10

Startlista

Pararyttare

9.00                     Eva Nordström

Lektionsponny LC:1

9.10                     Ida Blomstergren

9.17                     Alice Lindbom

9.24                     Felicia Magnusson

9.31                     Hanna Marcian

9.38                     Tyra Olsson

9.45                     Tekla Olsson
Privatponny LC:1

9.52                     Sigrid Berggren – Rena

LB:1

9.59                     Alice Jakobsson – Mary Poppings

10.06                  Mila Nilsson – Patricks Project

10 min paus

LB:1 Lektionshäst

10.23                  Janna Spanne

10.30                  Malin Bergqvist

10.37                  Karolina Mothander

10.44                  Maja Johansson

10.51                  Gunnel Holmquist

10.58                  David Svensson

LC:1 Privathäst

11.05                  Stina Holm – Fiore la Belle

11.12                  Åsa Lindvall – Indiana

11.19                  Nora Broddegård – Klaroona

LB:1

11.26                  Emma-Lisa L Laisfeldt – Dancing Lady

11.33                  Ingrid Wienberg – Be’liva

11.40                  Åsa Lindvall – Indiana

Paus, längning av banan

LB:3

12.12                  Emma Andersson – Sharone

12.20                  Meja Morgensterns – Beat It

12.28                  Linn Olsson – Dancing Lady

LA:3

12.36                  Marie Genberg – Shine A Light

12.44                  Sara Petersson – Ahats

12.52                  Meja Morgensterns – Beat It

MsvC:1

13.00                  Stina Holm – Santina af Sire

13.08                  Stina Fridlund – Thorup’s Uffe

13.16                  Marie Genberg – Shine A Light

LB:3

13.24                  Linn Olsson – Whalter

 

Funktionärslista

09-10.15

Domarsekreterare – Marie Genberg

Cafeteria – Meja Morgensterns

Räknare – Stina Holm

Springare – Linn Olsson

Insläpp – Åsa Lindvall

10.23-12.00

Domarsekreterare – Tyra Olsson

Cafeteria – Felicia Magnusson och Alice Jakobsson

Räknare – Tekla Olsson och Mila Nilsson

Springare – Alice Lindbom och Hanna Marcian

Insläpp – Ida Blomstergren ( byt av Åsa så fort du kan) och Sigrid Berggren

12.20-13.30

Domarsekreterare – Janna Spanne

Cafeteria – Karolina Mothander

Räknare – Gunnel Holmqvist

Springare – Maja Johansson

Insläpp – Malin Bergqvist

Längning av banan: Emma-Lisa L Laisfeldt, Ingrid Wienberg, Nora Broddegård

Reserver: Emma Andersson, David Svensson

Ni som inte har hästarna på anläggningen har inte fått någon funktionsärsuppgift. Ni får jättegärna komma och hjälpa till på lördag efter hoppningen när vi bygger dressyrstaket istället.